Regulamin II Kaliskiego Turnieju Rycerskiego o nagrodę Adama Rogackiego.I. Czas i miejsce.
Turniej odbędzie się w Kaliszu, na terenie Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, w ramach VII Biesiady Piastowskiej. Impreza odbywa się tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia.
II. Zgłoszenie i uczestnictwo.
1. W Turnieju mogą wziąć udział uczestnicy Biesiady - osoby pełnoletnie, ubezpieczone od niebezpiecznych wypadków (polisa NW) i odpowiednio uzbrojone. Dodatkowo uczestnicy turnieju będą zobowiązani do podpisania oświadczenia o „uczestnictwie na własną odpowiedzialność”.
2. Zgłoszenia do Turnieju należy złożyć na ręce Prezesa Bractwa - Tadeusza Skarżyńskiego - Głównego Sędziego


w sobotę (pierwszego oficjalnego dnia Biesiady), do godziny 13.00.
W turnieju weźmie udział do 16 walczących.


III. Zasady Turnieju.
1. Uczestników Turnieju obowiązuje strój oraz uzbrojenie historyczne, z terenu Europy i okresu Średniowiecza. Szczegółowe wymagania odnośnie uzbrojenia ochronnego zawężają ramy czasowe. Poszczególne elementy stroju i uzbrojenia powinny harmonizować ze sobą pod względem czasu i miejsca występowania.
Komisja sędziowska zastrzega sobie prawo zarówno do pewnej tolerancji, jak i do wykluczenia z Turnieju w przypadku poważnych wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa uzbrojenia.
2. Komisja Sędziowska zostanie powołana w trakcie Zebrania Dowódców. Będzie się ona składała z: Sędziego Głównego (Tadeusz Skarżyński), oraz czterech Sędziów Liniowych (połowa z Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej, połowa wytypowana spośród gości – ochotnicy mile widziani).
3. Turniej będzie miał charakter pojedynków pieszych „jeden na jednego”, i zostanie rozegrany w systemie pucharowym (eliminacje, ćwierćfinał, półfinał, finał).
4. Każdy pojedynek będzie trwał 1.5 minuty. Pomiędzy pojedynkami przewidywana jest stosowna przerwa „na złapanie oddechu”.
5. Pojedynek zostanie rozstrzygnięty w momencie, gdy:
- minie ustalony na walkę czas (sędziowie liczą zadane w tym czasie mocne trafienia powyżej łokcia i powyżej kolana, obalenie przeciwnika jest liczone jako trafienie, unikanie walki przez dłuższy czas będzie liczone jako punkt dla przeciwnika.
- jeden z zawodników się podda
- jeden z zawodników więcej niż trzy razy poprosi o przerwę techniczną na reperację uzbrojenia (będzie to traktowane jak poddanie się)
6. W przypadku wątpliwości odnośnie zwycięstwa, ostatnie słowo należy do Komisji Sędziowskiej. Może ona zarządzić 30 sekundową dogrywkę.
7. Sędziowie będą mieli bezwzględne prawo przerwać pojedynek, jeśli uznają, że jeden z walczących uzyskał zdecydowaną przewagę, istnieje zagrożenie zdrowia, jeden z walczących walczy „nieczysto”, oraz w dowolnym momencie – według własnego uznania.

IV. Uzbrojenie i Reguły Walki.
1. Wymagane jest następujące uzbrojenie ochronne:
- hełm wyposażony w sztywną osłonę twarzy (płyta twarzowa, ruchoma zasłona), lub kapalin z podbródkiem,
- osłona szyi (co najmniej w postaci kołnierza pikowanego),
- mitynki lub rękawice płytowe,
- metalowe osłony stawów (nakolanniki, nałokietniki, naramienniki),
- osłona pozostałych części ciała (co najmniej w postaci grubej przeszywanicy),
- tarcza drewniana wielkości maksymalnie od obojczyka do kolana; tarcza nie jest wymagana – na życzenie walczącego.
2. Dozwolone jest następujące uzbrojenie zaczepne:
- broń sieczna w postaci: mieczy jedno i półtoraręcznych (tzw. Wielki Miecz – do 130 cm długości całkowitej), tasaków i kordów; o stępionych krawędziach i nieostrym sztychu,
Ponadto broń powinna być czysta, pozbawiona rdzy i zadziorów.
Niedozwolone jest wnoszenie na plac boju sztyletów, puginałów i innej, dodatkowej broni, mogącej powodować niepotrzebne zagrożenie.
3. Reguły Walki.
Niedozwolone są:
- sztychy, czyli pchniecia,
- uderzenia w twarz (głowicą, pięścią, etc.),
- uderzenia w nogi poniżej kolan,
- uderzenia tarczą na głowę przeciwnika.
4. Wszystkich Walczących obowiązuje wzajemny szacunek i duch czystej rywalizacji.
Naruszenie powyższych zasad grozi natychmiastową eliminacją z Turnieju.